“Соросоидите” - 1 млрд. заем е страшно, 16 млрд. е много шум за нищо !!!

Джордж Сорос е основател на Институт "Отворено общество" - организация, подпомагаща (и финансово) световните усилия за ''демокрация, човешки права и свобода''. Георги Ангелов, работи в тоя институт. Георги Ганев пък работи в Център за либерални стратегии, един от донори на който е Отворено общество. Голям развъдник на мисли, идеи и публикации относно свободната икономика е Институтът за пазарна икономика(duh...).


Наред с днешните управляващи, които истеризираха срещу заема от 1 милиард на кабинета „Орешарски“, а сега говорят точно обратното и подкрепят 16 пъти по-големият заем на тяхното правителство (виж публикациите за "Много е непочтено да вземаш такъв огромен заем" и "Лъжите на реформиста"), Хаштаг-BG започва да припомня и мненията на проправителствените НПО и експерти от 2013 г. и сега. Вчера ви запознахме с пируетите в експертната мисъл на Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии - "Ганев с/у Ганев: 1 млрд. е страшно, 16 млрд. не е страшно".

Днес на вниманието на нашите читатели представяме оценките на на друг грантов чиновник - Георги Ангелов, който носи гръмката титла„старши икономист” на соросовата Фондация „Отворено общество”.

Неговите оценки също се променят в зависимост от това кой е на власт – от критика и отрицание на заема от 1 милиард при Орешарски до открито адвокатстване и бравурни изяви в подкрепа на заема от 16 милиарда на Борисов. За пълнота на картината трябва да се припомни, че Ангелов е част от групата свързани лица и НПО, които играят ролята на група за натиск на корпоративно-икономическата групировка на олигарха Иво Прокопиев. Той беше и кандидат за депутат от листата на СДС през 2005 г.

През 2013 г. Ангелов се включва „експертно” в истеричната атака срещу заема от 1 милиард, заложен от кабинета „Орешарски”.

Така например, в интервю от 2 юли 2013 г. по bTV, цитирано и в редица печатни и интернет медии, „старшият икономист” изразява „опасения, че ако се емитира нов държавен дълг, се тръгва по спиралата на спад във външните инвестиции и изпращане на лоши сигнали към европейските пазари заради вътрешната несигурност в страната”. Независимата икономическа мисъл на Ангелов прелива и в „мащабни” политически анализи и оценки. „Очевидно правителството ще взема заеми и ще харчи, за да си плати оставането на власт”, отсича със самочувствието на политически гуру „старшият” Ангелов.

С идването на власт на подкрепяното от Георги Ангелов и останалите грантови чиновници правителство на Четворната коалиция, „независимият и обективен“ експерт очаквано запява съвсем друга песен по повод на 16 пъти по-големият заем, с който кабинетът „Борисов 2“ възнамерява да зароби следващите поколения.

В статия във в.„Труд” от 20 февруари т.г. под заглавие „8 милиарда евро – много шум за нищо”, „старши икономистът” напоително адвокатства на новия гигантски заем, с което правителството на Борисов заробва страната ни. Няма политически квалификации от типа „плащане на оставането на власт”, няма и помен от критика срещу управляващите. Критика все пак има, но тя е към депутатите, които критикуват заема „Борисов” – не били чели, не знаели какво са гласували преди. В страницата си във Фейсбук Ангелов брани с хъса на районен агитпропчик политиката на кабинета на Четворната коалиция и най-вече 16-милиардния заем.



През 2013 г. по повод предлагания от кабинета „Орешарски“ заем от 1 милиард, икономистът Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии и „Протестна мрежа“ чертаеше катастрофични сценарии за „кражби“, ДДС-канали и други подобни, където щели да потънат парите от въпросния заем. Говореше с голословни хипотези, но пък се опитваше да създаде усещане за извънредност на ситуацията и предстоящо голямо зло, пред което е изправена страната.

Така например, на 22 юли 2013 г., в сутрешния блок на Нова телевизияГеорги Ганев вещае, че заемът на тогавашното правителство всъщност бил - "да се вземат едни пари назаем и да се раздадат на наши приятели чрез ДДС каналите". Единственото спасение от подобен срив експертът виждал в това, че „в момента икономиката ни е много по-стабилна, отколкото по време на управлението на Жан Виденов“.

Същият ден Георги Ганев участва в пресконференция на т.нар. „антиправителствена информационна служба“ (друг временен етикет на същите активисти на „Протестна мрежа“) където прогласява от последна инстанция, че:

„Поне 400 милиона от заема, който правителството на Орешарски възнамерява да вземе, са предвидени да се разпределят на тъмно и без никаква обосновка. Според това, което самото правителство ни обяснява, 500 млн. лева ще се влеят към фискалния резерв, а другите 500 милиона лева ще отидат за разписани от тях мерки като повишаването на майчинските. Смятахме ги, смятахме ги тези мерки и пак не успяваме да ги докараме повече от 100 млн. лв. Едни 400 млн. лева се губят, дори да приемем приоритетите на правителството за хубави“.

Няколко дни по-късно, на 26 юли 2013 г., „експертната“ истерия се сгъстява. Пред bTV Георги Ганев направо обявява, че„правителството няма как да открадне директно този 1 млрд. лв.,които ще бъдат взети като заем, НО може да използва ДДС като инструмент за разплащане към свои фирми“.

С идването на власт на подкрепяното от Георги Ганев и неговите грантови съ-бенефициенти правителство на Четворната коалиция, „независимият и обективен“ експерт запява съвсем друга песен по повод на 16 пъти по-големият заем, с който кабинетът „Борисов 2“ възнамерява да зароби следващите поколения.

От фразеологията му са изкоренени пропагандни фрази като „кражба“, „срив“, „неясноти“ и други подобни, които могат да всеят съммнения в правилността н 16-милиардния заем. Влязъл вече в ролята на проправителствен опорноточковец, в изказванията на Георги Ганев вече няма и сянка от фриволните голословия и истеричните оценки и сценарии, които пропагандираше при предишното правителство. Тонът е приспивен – „няма нищо лошо“; внушава неизбежност – имало само 4 възможности да не се взема този дълг, но няма как да се случат.

Никакви драматични „анализи“ на гигантския размер на дълга, нито сянка от безпокойство за пълната липса на конкретика за какво точно ще бъдат похарчени около 4 милиарда лева, които остават след като с 12 милиарда кабинетът „Борисов 2“ обявява, че иска да рефинансира стари заеми.

Така, на 17 февруари 2015 г. в предаването „Референдум“ по БНТ, Ганев очаквано заявява:

„Това, което е съобщено не е нещо ненормално или страшно. От гледна точка на финансова стабилност България не би имала проблем да поеме този дълг (16 млрд. лв. бел.ред.) при положение, че голяма част от него ще плати стар дълг“. По неговите думи дългът щял да се увеличи само с дефицита, който ще има страната през тези три години.

Два дни по-късно, на 19 февруари 2015 г., Ганев обобощава във Фейсбук своите твърдения пред различни медии:

„Понеже вече се спуках да коментирам темата с плановете на МФ за емисия на държавен дълг през следващите три години по всякакви медии, рекох и тук да сложа едно просто наблюдение. Има само четири възможности през следващите три години да НЕ се емитира нов държавен дълг, или поне да не се емитират 8 милиарда евро, а по-малко“. Четирите възможности според него тотална приватизация, орязване на разходи, повече приходи или зануляване на фискалния резерв“.

Иззад привидната загриженост на Ганев прозира пропагандното внушение: няма мърдане – заемът е необходим, защото тези възможности са невъзможни.



Автор: Хаштаг-BG

Няма коментари:

Публикуване на коментар